Mοντέλο των Ηνωμένων Εθνών

3 T.m.u.n.

Το σχολείο μας έλαβε για πρώτη φορά μέρος στο 3 μοντέλο των ηνωμένων εθνών που έγινε στην Θεσσαλονίκη από τις 21-23 Ιανουαρίου 2005 με οργανωτές την Hillside Press και τα εκπαιδευτήρια Καργάκου, εκπροσωπώντας τις χώρες της Αργεντινής, της Πορτογαλίας και της Λιβύης. Έλαβαν μέρος 18 μαθητές οι οποίοι κατέβαλλαν αξιοζήλευτη προσπάθεια αποσπώντας θετικά σχόλια και διακρίσεις, οι μαθητές: Σαμαρά Νάσια , Νόνα Αθηνά , Αποστόλου Αγαμέμνονας, Παράσχου Άννα, Γραμμενίδης Αντώνης, Παπουτσής Ευθύμης (Α Λυκείου), Παπανίκος Στέφανος , Πρόκα Αντωνία , Γκατσογιάννης Στέφανος, Βαλαής Δημήτρης, Αλέξανδρος Γαλατιανός, Δημητριάδου Αγγελική, Καρατζιά Κατερίνα.(Β Λυκείου ). Στην ίδια αποστολή έλαβε μέρος και ως ανταποκρίτρια, η μαθήτρια της Β Λυκείου, Αναστασία Κουγιουμτζίδου. Το εν λόγω συνέδριο έλαβε χώρα στο συνεδριακό κέντρο «Διακονία» και ήταν η πρώτη φορά που έλαβαν μέρος δημόσια σχολεία. Τους μαθητές παρότρυνε και βοήθησε η καθηγήτρια αγγλικών του σχολείου μας Αγγελική Μανέ, ενώ στην όλη διαδικασία συνέβαλε η υποστήριξη της καθηγήτριας αγγλικών, Αμαλίας Φλώρου, που ήταν με απόσπαση στο σχολείο μας. Τα παιδιά αντιμετώπισαν στην όλη διαδικασία με σοβαρότητα, συζητώντας θέματα παγκοσμίου ενδιαφέροντος τα οποία αγνοούσαν παντελώς και αυτό αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη. Υποστήριξαν τις θέσεις των χωρών που αντιπροσώπευαν στα θέματα της ημερήσιας διάταξης (agenda, στις επιτροπές των πολιτικών και περιβαλλοντικών θεμάτων, της οικονομίας, του αφοπλισμού, της διεθνούς ασφάλειας, και τέλος των κοινωνικών, ανθρωπιστικών και πολιτισμικών ζητημάτων.

4 T.m.u.n.

στις 18-20 Νοεμβρίου 2005 έγινε το τέταρτο T.M.U.N. στο χώρο του μουσικού σχολείου Θεσσαλονίκης, στην Πυλαία. Το σχολείο μας συνεχίζοντας την παράδοση εκπροσώπησε τις χώρες, Ρουμανία, Τανζανία και Μπενίν. Οι μαθητές μας : Βιολέτα Χάσογλου, Ζιάμου Μαρίζα, Καλτσογιάννη Εύα, Τάνια Παράσχου, Κουμαντσιώτου Πέννυ (Α Λυκείου) Κάτια Κουκουλή, Ευτερπίου Όλγα, Παράσχου Άννα ( Β Λυκείου), Αλέξανδρος Γαλατιανός, Βαλάης Δημήτρης, Δημητριάδου Αγγελική, Καρατζιά Κατερίνα, Αναστασία Κουγιουμτζίδου(Γ’ Λυκείου), προσπάθησαν και υποστήριξαν με θέρμη τις θέσεις αποσπώντας τις καλύτερες εντυπώσεις. Στο ίδιο συνέδριο έλαβε μέρος ως ανταποκρίτρια της εφημερίδας «moonlights», η μαθήτρια της Β Λυκείου Αθηνά Νόνα.

5 Τ.m.u.n.

Κατά το 5ο Συνέδριο του Μοντέλου των Ηνωμένων Εθνών, που έλαβε χώρα στα κτήρια της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολή, με τους ίδιους διοργανωτές από τις

10-12 Νοεμβρίου 2006, το σχολείο μας εκπροσώπησε επάξια τις χώρες της Γαλλίας και του Τσαντ. Κατά την διάρκεια της διοργάνωσης αυτής οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεφύγουν για ακόμα μια φορά από τα στενά πλαίσια της καθημερινής μαθητικής τους ζωής και να ασχοληθούν με παγκόσμια προβλήματα αποκομίζοντας οφέλη που παίζουν καταλυτικό ρόλο στην ολοκλήρωση του βασικού κορμού της εκπαίδευσής τους, ανακαλύπτοντας ιδιαίτερες δεξιότητες που θα τους

βοηθήσουν στο μέλλον για να αναδειχθούν καλύτεροι πολίτες, επιστήμονες, και άνθρωποι με πολιτική κοινωνική και περιβαλλοντική συνείδηση. Έλαβαν μέρος οι μαθητές:Κώττη Σοφία, Κουκουλή Λίντα, Ευτυχία Χρυσοπούλου, Αναστασία Κουμαρίδου, Χρύσα Μπουρμέτσικα Μπόμπου Ελένη, Χριστίνα Οικονομίδου (Α Λυκείου), Σταφυλίδου Κατερίνα

, Ηλίας Λαμτζίδης, Ζιάμου Μαρίζα, Καλτσογιάννη Εύα, Μιχάλης Γιανακόπουλος, Κοϊμτζής Γιώργος (Β Λυκείου). Επίσης έλαβαν μέρος ως συντονίστριες των ανθρωπιστικών(human rights) επιτροπών και της επιτροπής διακηρύξεων ανθρώπινων δικαιωμάτων ( preparatory), οι μαθήτριες Κουκουλή Κάτια και Νόνα Αθηνά αντίστοιχα, ενώ η μαθήτρια της Β Λυκείου

Βιολέτα Χάσογλου ως ανταποκρίτρια στην εφημερίδα “moonstruck”.Επιπλέον, ο μαθητής της Β Λυκείου Γεώργιος Κοϊμτζής, έλαβα κολακευτικότατα σχόλια για τον εναρκτήριο λόγο του στην τελετή έναρξης. Βασική υποστήριξη στην προετοιμασία προσέφεραν οι καθηγήτριες της αγγλικής γλώσσας του σχολείου μας Αγγελική Μανέ και Μαρία Βλάχου.

A.C.M.U.N.

Στις 23-25 Φεβρουαρίου του 2007, έλαβε μέρος στο μοντέλο των ηνωμένων εθνών που διοργάνωσε το κολέγιο Ανατόλια στις εγκαταστάσεις του στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης. Αν και το τυπικό της διαδικασίας ήταν διαφορετικό [προσομοίωση του Μοντέλου των Ηνωμένων Εθνών του Harvard], οι μαθητές μας κατάφεραν μέσω της κατάλληλης προετοιμασίας και έρευνας, στην οποία βοήθησε η καθηγήτρια αγγλικών του σχολείου μας Αγγελική Μανέ, να αντεπεξέλθουν στο δύσκολο έργο της αντιπροσώπευσης των χωρών που επιλέχθηκαν από τους ίδιους: Αργεντινή και Γαλλία. Θα ήταν παράβλεψη να μην αναφέρουμε το γεγονός ότι το επίπεδο ήταν αρκετά ανεβασμένο λαμβάνοντας υπόψη ότι στο εν λόγω συνέδριο έλαβαν μέρος και σχολεία από την Γερμανία, την Τουρκία και την Αίγυπτο και παρόλα αυτά ο μαθητής της Β Λυκείου Λαμτζίδης Ηλίας απέσπασε διακρίσεις. Έλαβαν μέρος οι μαθητές:Χρύσα Μπουρμέτσικα, Κώττη Σοφία, Ελένη Μπόμπου, Λίντα Κουκουλή, (Α Λυκείου), Σταφυλίδου Κατερίνα, Ηλίας Λαμτζίδης, Μιχάλης Αναστασίου, Μιχάλης Γιανακόπουλος, Κοϊμτζής Γιώργος, Βιολέτα Χάσογλου (Β Λυκείου) , Ζωή Παπακωνσταντίνου , Όλγα Ευτερπίου.