Το χρονικό διάστημα από 5/4/2008 έως 11/4/2008 μια ομάδα από 27 μαθητές της Β΄Λυκείου και 4 εκπαιδευτικούς του σχολείου μας με αρχηγό το Διευθυντή του Σχολείου κ. Βέτσιο Ελευθέριο πραγματοποίησε εκπαιδευτικό ταξίδι στη Βιέννη προσκεκλημένοι της Ελληνικής Εθνικής Σχολής Βιέννης. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η γνωριμία με το αρχαιότερο σχολείο του παροικιακού Ελληνισμού στον Ευρωπαικό χώρο, η συνεύρεση και ανταλλαγή απόψεων με έλληνες μαθητές της Βιέννης και παράλληλα η άντληση πληροφοριών για το εκπαιδευτικό σύστημα και γενικότερα για τον πολιτισμό της Αυστρίας. Στο 2ο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης πιστεύουμε ότι η επαφή και η συνεργασία των μαθητών μας με νέους διαφόρων ευρωπαικών χωρών, συμβάλλει στο να αισθανθούν αυτοί ότι δεν ανήκουν μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη. Έτσι τα εθνικά στερεότυπα και οι προκαταλήψεις υποχωρούν και οι μαθητές αναγνωρίζουν το δικαίωμα του άλλου να είναι διαφορετικός. Θα έχουν την ευκαιρία να δουν ότι παρόλο οι λαοί της Ευρώπης διαφέρουν, έχουν, ωστόσο, κοινή πολιτισμική παράδοση και κοινούς στόχους : να ζήσουν ειρηνικά και δημιουργικά σε μια Ενωμένη Ευρώπη. Συνοδοί καθηγητές ήταν οι κ. Μπόκαρη Γεωργία κλ. ΠΕ03, κ. Μανέ Αγγελική κλ. ΠΕ06 και κ. Χασανίδης Δημήτριος κλ. ΠΕ11.

==============

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

1η ημέρα : Δευτέρα 30/3/2009

Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο «ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ» της Θεσσαλονίκης στις 6.40 και πτήση με την AEGEAN AIRLINES  στις 08.40 για Στουτγάρδη.

Άφιξη στο αεροδρόμιο και αναχώρηση για την ΘΕΡΙΝΗ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ της Ευρώπης. το Baden-Baden που ιδρύθηκε από τους Κέλτες το 80 π.χ. Γνωστή επίσης για τα Ιαματικά λουτρά του. Διάσημο επίσης το καζίνο όπου ο διάσημος Ντοστογιέφσκι εδώ έγραψε το έργο του « Ο ΠΑΙΧΤΗΣ » στα 1866. Αναχώρηση και πρώτη γνωριμία με την Χαϊδελβέργη κέντρο πολιτιστικής ζωής το Μεσαίωνα και μείζον πανεπιστημιακό κέντρο, όπου δημιουργήθηκε πρόσφορο έδαφος για την εμφάνιση του γερμανικού ρομαντισμού. Πάνω από τη πόλη δεσπόζουν τα ερείπια του πριγκιπικού πύργου που κατασκευάστηκε τον 13ο αιώνα και καταστράφηκε το 1679. Αργότερα τακτοποίηση στο Ξενοδοχείο Crowne Plaza Hotel τεσσάρων αστέρων.

2η ημέρα : Τρίτη 31/3/2009

Πρόγευμα και αναχώρηση για το Schwetzingen, πόλη γνωστή όχι μόνο ως κέντρο του Spargelanbau, αλλά και λόγω της υπέροχης εξοχικής έπαυλης. Στους κήπους της έπαυλης, που κοσμούνται από γλυπτά, λίμνες, κρήνες, αλέες και εξώστες, συναντά κανείς διάσπαρτα αρχιτεκτονικά στοιχεία με ιστορικές προεκτάσεις. Ακολουθεί επίσκεψη στην πόλη του Ladenburg με αξιοθέατα τον πρώιμο ρωμανικού ρυθμού ναό του St Sebastian και το επισκοπικό μέγαρο. Στη συνέχεια μεταβαίνουμε στο Mannheim πόλη χτισμένη στο σημείο όπου εκβάλλει ο Neckar στο Ρήνο και το ρυμοτομικό της σχέδιο, το οποίο ανάγεται στον 17ο αιώνα, είναι μια σκακιέρα που αποτελείται από 144 ορθές γωνίες. Ένα από τα εμβλήματα του Μανχάιμ είναι ο πύργος της Friedrichplatz (1888). Εκεί επισκεπτόμαστε το Ελληνικό Λύκειο του Μανχάιμ του οποίου είμαστε προσκεκλημένοι. Απόγευμα επιστροφή στη  Χαιδελβέργη.

3η ημέρα : Τετάρτη 1/4/2009

Πρωινό και αναχώρηση για ολοήμερη εκδρομή στο μοναδικό Μαύρο Δάσος. Πρώτη στάση η ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ το Στρασβούργο, κτισμένο στις όχθες του Ρήνου, όπου αποτελεί και το φυσικό σύνορο ανάμεσα στη Γαλλία και τη Γερμανία όπου και ανήκε έως το 1945. Σημερινή έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου καθώς και πρωτεύουσα της Αλσατίας της πλουσιότερης Γαλλικής επαρχίας. Χρόνος ελεύθερος για περιήγηση στην πόλη. Επίσκεψη στη συνέχεια στη γραφική συνοικία ΜΙΚΡΗ ΓΑΛΛΙΑ. Επόμενη στάση η πόλη Freiburg η πρωτεύουσα του Μ. Δάσους. Πανέμορφη πόλη που ιδρύθηκε από τους Κόμητες Φον Τσίριγκεν και η οχύρωση της είναι από τον 17ο αιώνα. Επιστροφή στη Χαιδελβέργη και διανυκτέρευση.

4η ημέρα : Πέμπτη 2/4/2009

Πρόγευμα και αναχώρηση για το desheim για να επιβιβαστούμε στο ποταμόπλοιο για μία κρουαζιέρα ( διάρκειας 1.15) στον Ρήνο όπου και θα θαυμάσουμε κάστρα μοναδικής αρχιτεκτονικής και τεχνοτροπίας καθώς και γραφικά παραποτάμια χωριουδάκια Αποβίβαση στο Kaub (ρομαντική κωμόπολη, πάνω από την οποία δεσπόζει το φρούριο του Gutenfels, που χτίστηκε τον 13ο αιώνα)  και συνεχίζουμε με το λεωφορείο μας για το Eltz ένα από τα πιο όμορφα μεσαιωνικά φρούρια της Γερμανίας. Στη συνέχεια επισκεπτόμαστε τη πόλη του Koblenz, όπου ο ποταμός Mοζέλα συμβάλλει στο Ρήνο γνωστό και ως «Γερμανική Γωνιά». Στην επιστροφή μικρή στάση στο Μainz, πρωτεύουσα του κρατιδίου της Ρηνανίας, όπου βρίσκονται και οι 2 μεγαλύτεροι σταθμοί της Γερμανίας ZDF και SAT 1. Εδώ γεννήθηκε και ο πατέρας της τυπογραφίας Ιωάννης Γουτεμβέργιος. Στη συνέχεια μεταφορά στην Χαιδελβέργη και διανυκτέρευση.

5η ημέρα : Παρασκευή 3/4/2009

Πρόγευμα και αναχώρηση για Νυρεμβέργη. Πρώτη στάση στον καλοδιατηρημένο πύργο του Zwingenberg που είναι σκαρφαλωμένος σε μια λοφοσειρά πάνω από τον Νέκαρ και κτίστηκε τον 15ο αιώνα πάνω στα ερείπια ενός παλιότερου πύργου, που είχε κατασκευαστεί κατά τον 13ο αιώνα. Στη συνέχεια επισκεπτόμαστε την πόλη Rothenburg ob der Tauber , της οποίας η μεσαιωνική φυσιογνωμία παραμένει σχεδόν αναλλοίωτη ως τις μέρες μας και πολλοί θεωρούν «παραμυθένια πόλη». Η μοναδική εικόνα της με τις κόκκινες στέγες, τους μικρούς πύργους, τα τελωνεία, τα ξύλινα κτήριά της και την υστερομεσαιωνική Hafengasse, μεταφέρει τον επισκέπτη σε άλλη εποχή. Στη συνέχεια φτάνουμε στη Νυρεμβέργη που ήδη από το Μεσαίωνα και την Αναγέννηση ανήκε στις πολιτιστικές και εμπορικές μητροπόλεις της Ευρώπης.  Έμβλημα της πλούσιας σε καλλιτεχνικούς θησαυρούς και μουσεία πόλης είναι το Kaiserburg (Πύργος του Αυτοκράτορα). Ένας περίπατος στη πόλη όπου έζησε ο ζωγράφος  Άλμπρεχτ Ντύρερ μας οδηγεί στο Fembohaus (16ος αι., σήμερα Μουσείο της πόλης), στη Rathausplatz με το Δημαρχείο του 1622, στην Sebalduskirche (1225-1273) με τον τάφο του Sebald  και στην κεντρική αγορά. Απόγευμα επιστροφή στη  Χαιδελβέργη.

6η ημέρα : Σάββατο 4/4/2009

Επιστροφή στη Θεσσαλονίκη με πτήση της AEGEAN AIRLINES στις 11.05. Άφιξη στη Θεσσαλονίκη στις 14.30.