ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4ου ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ

Το 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το ΕΠ.Ε.Σ του σχολείου & τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, προκηρύσσει τον 4ο Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής Ποιήματος –Διηγήματος. Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε όλους τους μαθητές που φοιτούν στην Α΄ και Β΄ και Γ΄ Λυκείου των δημόσιων και ιδιωτικών Γενικών Λυκείων που ανήκουν στη Διεύθυνση Β΄/θμιας Εκπαίδευσης Αν. Θεσσαλονίκης.
Οι μαθητές /τριες θα κληθούν να συγγράψουν σε θέμα που θα ανακοινωθεί στην έναρξη του Διαγωνισμού:
Ι. Πρωτότυπο ποίημα έως 40 στίχους
ΙΙ. Πρωτότυπο διήγημα έως 2000 λέξεις

Με βάση τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα δοθούν:
● Α΄ Βραβείο Ποιήματος με έπαθλο 100 Ε
● Α΄ Βραβείο Διηγήματος με έπαθλο 100 Ε
● Έπαινος για Β΄ και Γ΄ Θέση Ποιήματος – Διηγήματος
Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019 από τις 11.00 έως τις 13.00, στις εγκαταστάσεις του 2ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης, Εθνικής Αμύνης 26, τηλ. 2310 854440.
Θα ακολουθήσει o 4ος Μαραθώνιος Δημιουργικής Ανάγνωσης των βραβευμένων έργων στις 29 Μαρτίου 2019, στο Κέντρο Ιστορίας Θεσσαλονίκης, Πλατεία Ιπποδρομίου.

Δρ Α. ΜΠΙΤΣΑΝΗ

Οι Υπεύθυνοι Καθηγητές/τριες