ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΛΛΟ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΙΟ

Το 2ο Πρότυπο ΓΕΛ «Λευκός Πύργος» συμμετείχε με εξαιρετική επιτυχία στο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο, που διοργάνωσε ο Δήμος Θεσσαλονίκης την Πέμπτη 30/11/2023 έως την Παρασκευή 01/12/2023 στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου. Το Συνέδριο διοργανώθηκε εν όψει του Ιωβηλαίου των 1160 χρόνων από την έναρξη της Κυριλλομεθοδιανής ιεραποστολής, υπό την επιστημονική εποπτεία του Κέντρου Μελέτης Πολιτιστικής Κληρονομιάς Κυρίλλου και Μεθοδίου, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που πραγματοποιούνται στην Κεντρική και Νοτιοανατολική Ευρώπη. Συμμετείχαν 40 σχολεία από τη Θεσσαλονίκη καθώς και άλλα από την Τσεχία, τη Σλοβακία και τη Βουλγαρία.

Το σχολείο μας εκπροσώπησαν επάξια και εισπράττοντας πολλά συγχαρητήρια από παριστάμενους μαθητές και εκπαιδευτικούς, οι μαθήτριες της Α’ τάξης Κολάση Αλεξάνδρα, Γιαννοπούλου Σαββίνα, Μαργιούλα Μαρία, Βασιλική-Αικατερίνη Τσιαρδακλή, Ελένη Χατζηδάκη και ο μαθητής της Α’ τάξης επίσης, Απόστολος-Παύλος Κουρουλής.Τίτλος της εισήγησης ήταν «Η Βυζαντινή Παιδεία στη Θεσσαλονίκη κατά τον 9ο αιώνα. Γνωστοί Διδάσκαλοι, Λόγιοι, Εγκύκλιος Παιδεία».

Την ευθύνη του συντονισμού των μαθητών/τριών είχε ο θεολόγος καθηγητής του σχολείου Δρ. Α. Κολιοφούτης.