ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΕΥΡΩΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΣΤΙΣ ΒΡΥΞΕΛΕΣ

Αντιπροσωπεία του σχολείου ταξίδεψε στις Βρυξέλλες από τις 11 έως 13 Μαΐου 2022, προκειμένου να επισκεφθεί το Ευρωκοινοβούλιο, στο πλαίσιο του Προγράμματος «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου», στο οποίο το σχολείο συμμετείχε τα δύο τελευταία χρόνια, μετά από ευγενική πρόσκληση της Ευρωβουλευτού κ. Μαρίας Σπυράκη. Η αντιπροσωπεία του σχολείου, αποτελούμενη από τρεις εκπαιδευτικούς, την κ. Α. Μπιτσάνη, την κ. Ι. Κωφού, την κ. Μ. Εφραιμίδου, και πέντε μαθήτριες της Β΄ τάξης, είχε την ευκαιρία να ξεναγηθεί στο Ευρωκοινοβούλιο, να επισκεφθεί το Parlamentarium και να συνομιλήσει με την κ. Ευρωβουλευτή, κυρίως για θέματα σχετικά με τη συμμετοχή και την ενεργό δράση των νέων στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Την ωραία αυτή εκπαιδευτική μετακίνηση συμπλήρωσαν η ξενάγηση στο Atomium, και οι επισκέψεις σε μνημεία και περιοχές Πολιτισμού .

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την Ευρωβουλευτή κ. Μαρία Σπυράκη για την ευγενική πρόσκληση, τη θερμή φιλοξενία και την εξαιρετική και εμπνευσμένη συζήτηση με τις μαθήτριές μας.

Δρ Α. Μπιτσάνη