ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ του ΕΡΓΟΥ “EDUCACTION ERASMUS”

Με χαρά ανακοινώνουμε την ολοκλήρωση υλοποίησης του έργου µε τίτλο “EDUCACTION ERASMUS+ EDUCACTION Project, Call 2019 Round 1 KA2 – Cooperation for innovation and the exchange of good practices, που αποτελεί συνεργασία του 2ου Πρότυπου Λυκείου «Λευκός Πύργος» με το Σωματείο ΑΣΤΕΡΙ, και τη συμμετοχή 4 “Σχολικών Κοινοτήτων”, 4 Ευρωπαϊκών χωρών, της ΙΤΑΛΙΑΣ, ΕΛΛΑΔΑΣ, ΒΕΛΓΊΟΥ και ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ.Στις 7 και 8 Φεβρουαρίου 2022, από τις 11.00 έως τις 16.30, αντιπροσωπείες από τις 4 χώρες συναντήθηκαν διαδικτυακά και παρουσίασαν τις εργασίες τους.Οι μαθητές/μαθήτριες του τμήματος Β2 του σχολείου μας παρουσίασαν τα πρότζεκτ τους – για τα οποία δέχτηκαν πολύ ευνοϊκά σχόλια- και συνομίλησαν με εφήβους και σωματεία από τις άλλες τρεις χώρες, γεγονός που τους ενθουσίασε! Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί του προγράμματος κ. Αναστασία Μπιτσάνη, κ. Ζαχ. Κουνή και κ. Αγνή Πλιάκα ενθάρρυναν και ενέπνευσαν τους μαθητές και μαθήτριες, προκειμένου να προκύψει το 1ο Πολιτιστικό Μαθητικό Μανιφέστο, το οποίο θα κατατεθεί στο Ευρωκοινοβούλιο, ως πρόταση εκ μέρους των 4 χωρών.Η δράση EducAction προωθεί τις κοινωνικές και επικοινωνιακές ικανότητες των νέων, ενισχύοντας την κεντρική θέση του Σχολείου στην τοπική κοινότητα και μέσα από διαδικτυακά και πραγματικά «Σχολικά Εργαστήρια» με τη συμμετοχή εκπροσώπων των εκπαιδευτικών και γονέων να γίνουν οι φωνές των νέων δυνατές και ξεκάθαρες. Ευχόμαστε στο μέλλον να υπάρξουν και άλλες παρόμοιες συνεργασίες! Είμαστε πολύ περήφανοι για την ενεργό συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών μας!

Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα και άτομα που στέκονται