ΕΦΗΒΟΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΗΝ ΚΕ΄ ΣΥΝΟΔΟ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΤΩΝ ΝΕΩΝ, ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ 2021

Με πολλή χαρά ανακοινώνουμε ότι ο  έφηβος Βουλευτής Χρήστος Ευθυμιάδης, μαθητής της Γ΄τάξης, εκπροσώπησε το σχολείο μας και εκφώνησε ομιλία ενώπιον της Ολομέλειας στην ΚΕ΄ Σύνοδο του Κοινοβουλίου των Νέων, στις 16 Ιουλίου 2021, στην  οποία προέδρευε ο Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων, στο πλαίσιο του Εθνικού Προγράμματος «Βουλή Των Εφήβων». Ο μαθητής μας έμεινε ενθουσιασμένος από τις εργασίες της Συνόδου, θεωρώντας τη συμμετοχή του εκεί ως εμπειρία ζωής!

Φέτος το σχολείο μας συμμετείχε με ομάδα μαθητών και συντονιστών καθηγητών  στο Εθνικό Πρόγραμμα «Βουλή Των Εφήβων». Οι μαθητές μας: Βαβδινούδη Ευδοκία Αναστασία, Μπάμπα Χρύσα, Παπαγεωργίου Κασσιανή, Σαραφίδου Νίκη, Ευθυμιάδης Χρήστος, Κοϊδάκη Μαρία-Φανή, Λαζάρου-Τρανού Φανή, Μπάμνιος Χάρις, Πάνου Ελένη, Σαμαρά Μαρία Μαγδαληνή και Χατζηγρηγορίου Μαρία-Στεφανία, με τη στήριξη των εκπαιδευτικών Εμμανουήλ Τζώρτζη,  Σοφίας Χατζηιωαννίδου και Αναστασίας Μπιτσάνη, εργάστηκαν στη θεματική «ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΤΗΤΕΣ»,  με υποδειγματική αφοσίωση, με ευρηματικούς τρόπους και αξιοθαύμαστο δημοκρατικό ήθος. Όλη η ομάδα των μαθητών και μαθητριών  θεώρησε τη συμμετοχή στο πρόγραμμα ως εξαιρετική άσκηση πολιτειότητας και ως  λαμπρή ευκαιρία διάδρασης και ενασχόλησης με σημαντικά ζητήματα.

Να ευχηθούμε και του χρόνου μαθητές/ μαθήτριές μας να βρεθούν στα έδρανα της Βουλής!